دستگاه های مهم آزمایشگاه:

- الکتروفورز ژن و پروتئین
الکتروفورز DNA معمولاً به منظور تجزیه و تحلیل تکثیر DNA از طریق PCR انجام می­شود، اما ممکن است به عنوان یک روش ابتدایی برای استفاده از روش­های دیگر همچون طیف سنجی جرمی، RFLP، توالی یابی DNA یا سادرن بلات به کار رود.
الکتروفورز حرکت قطعات ‍ژنتیکی شامل DNA، RNA و پروتئین ها درون یک ماتریس ژلاتین یا ژل و در یک میدان الکتریکی یکنواخت است که بر اساس جرم و بار الکتریکی از همدیگر جدا می شوند.
این پدیده اولین بار در سال ۱۸۰۷ توسط Reuss در حرکت ذرات خاک رس در آب مشاهده شد و پس از آن کاربردهای متنوعی در زیست شناسی و رشته های وابسته پیدا کرد.
- ژل داک


- فریزر درایر


- انکوباتور
انکوباتور دستگاهی برای کنترل دما، رطوبت و دیگر شرایطی است که بتواند رشد یک موجود زنده مثل میکروب ، گیاه و حیوان را فراهم نماید. ساده ترین انکوباتور ، جعبه ای محصور با هیتر قابل تنظیم است که می­تواند دما را تا ۶۰ و ۶۵ درجه سلسیوس بالا ببرد. البته بیشتر انکوباتورهای مجهز، توانایی پایین آوردن دما از طریق استفاده از سیستم سرماساز را هم دارند . همچنین برخی انکوباتورها سطح رطوبت و حتی میزان CO2 را هم کنترل می­کنند . اندازه انکوباتورها از رومیزی کوچک گرفته تا اندازه اتاق های کوچک متغیر است .

- فرمانتور


Fplc -

PCR-RT -

PCR -


- میکروسکوپ فلورسنس


- فلوریمتر


- لومینومتر


- سل کانتر


- سمونیکیتور


 
مركز تحقيقات علوم دارویی
دانشگاه علوم پزشكي شيراز
شیراز- کیلومتر پنج دروازه قرآن - رکن آباد - خیابان کارآفرین
دانشکده داروسازی
تلفکس: 32426729-071